ARAMA
Rüyanızda gördüğünüz en belirgin nesneleri arayınız.

Alfabetik Rüya Tabirleri
 

Rüyada Ekin (buğday) Görmek

Rüyada ekin görmek, bir çok manalara gelir. Bunlarda bazi tabirciler ihtilaf etmişlerdir. 

Umumiyetle kabul edilen ve büyük isabet gösteren tefsirler şunlardır: Rüyada belli bir mahalde cinsi ve nevi malum ve mevsiminde yetişmiş nebatlar, ekin vesaire görmek, evlada delalet eder. Bu ekindeki iyi ve kötü hadiseler, bunlara nispet edilir. 

Meçhul bir mahalde başakları yetişmiş, rengi sararmış ve fakat mevsimsiz ekin görmek, kendi aleyhinde husumete, birbirine muavenet edecek bir cemaatin karşısında kalacağına, ekini hasat ettiğini görmek, bir cemaatin fitnede helak olacaklarına, bir tarlayı ekip hasadını biçtiğini ve sonra harmana naklettiğini görmek, ümit eylediğine ereceğine, işlediği hayrın sevabını bulacağına delalet eder. Biçilmiş ekin arasında dolaştığını gören askere gider. 

Cabir'ül-Magribi'ye göre; bir tarladaki ekini biçtiğini görmek harp ve husumete, arpa biçtiğini görmek bilhassa mevsiminde olursa, hayır ve menfaate, o senenin ucuzluğuna, ekinde yanık ve emsali bir hadise olduğunu görmek, o mahalde kitlik husulüne, eğer bu yanan ve telef olan ekin kendi mali ise, hükümet tarafından zarara uğrayacağına, bir ekin suladığını görmek, din ve dünyasında nafi olacak bir şeyin vukuuna işarettir. 

Ekin ortasında bir nehir veya dere olduğunu görmek iyi değildir. Ekinin başaklarını yerlerde veyahut hayvan ayakları altında görmek, rüya sahibinin zararına, ekin sahibi malum değilse zararın rüya sahibine ait olacağıma delalet eder.

Kirmani'ye göre; ekin görmek kadınlar ile tabir olunur. Rüyasında tarla sürdüğünü görmek, bir kadınla münasebete, mevsiminde yeşil ekin görmek, o mahalde rızk ve nimetin bolluğuna, eğer kendi mülkünde ise bu nimet ve rızkın kendisine ait olacağına, kendinin bir ekini olup vaktinde kemale ermiş olduğunu görmek, muradının husulü ile maksadına ermeye, eğer mevsimsiz ise aralarında muhalefet veyahut büyük bir musibet vukuuna, bir rivayete göre, rüya sahibinin veyahut ekin sahibi malum ise onun veya ehil ve akrabasından birinin fücceten vefatına, yeşil ekininin kuruduğunu görmek, bir musibet ve felakete, kendi mali olan düz bir tarlada ekin görmek, zengin olmaya, o tarlada bir veya birkaç ağacı olup bunları suladığını görmek nimet husulüne, vaktinin gayrında ekin biçtiğini görmek, o mekan ahalisi arasında veba gibi büyük felaket vukuuna delalet eder.

İsmail El-Es'as'a göre; vaktinde ekin biçtiğini gören, evamir-i ilahiyyeye imtisal eder ve taraf-i Bari'den nail-i muvaffaki-yet olur. Her ne cinsten olursa olsun, bir ot biçtiğini gören, eğer halk arasında makbul neviden ise hayra ve eğer makbul neviden değilse şerre uğrar.

Tarlaya tohum ektiğini gören, şeref ve menziline erer. Rüyada buğday ektiğini gören rızayı Bari'ye muvafık bir iş işler. Alelumum ekmek de sa'yü gayret ile tabir olunur.

Buğday ektiğini ve bunun güzel bittiğini görmek, zahirinin batınından hayırlı ve iyi olduğuna, arpa ektiğini ve güzel mahsul verdiğini görmek, hatminin zahirden iyi olduğuna delalet eyler.

Rüyada sapı üzerinde yeşil basak görmek bereketli seneye ve kuru basak görmek feyiz ve bereketin azlığına, elinde bir demet basak görmek, yahut ambarda veya bir kapta basaklar görmek, başkasının ticaretinden eline mal geçmeye, başkasının ekininden basak toplamak az ve devamlı para kazanmaya, mevsiminin gayrında fakat basaklar sararmış olduğu halde ekin biçmek, ihtiyarların vefatına, başaklar yeşilse geçlerin vefatına, bir yatakta taneleriyle beraber bir buğday basağı görmek, zevcesinin hamile kalacağına işarettir.

Rüyada tütün ekmek yabancı bir memleketten rızka, pirinç ekmek mal ve mansib istihsali için cehid ve gayrete, hububat ziraatı rıza ve berekete ve helal mal için çalışmaya delalet eder.

Bazıları hububat ekimini bunun aksine tevil eylemişlerdir. Bunda rüya sahibinin hali dikkate alınır.

Bir rivayete göre bütün ekinler hayırdır, samanı da helal maldır. Yerde ne oldukları belli olmayan birçok otlar görmek dinde devam ile tabir olunur.

Bir kavle göre, ekin rüyası, yahut sapları üzerinde biçilmemiş otlar insanlar ile tevil edilir. Bir mekanda ekin veyahut bir nevi ot görmek, veyahut ondan yemek hayır ve nimettir. Onlardan bir şeyi bir yerden diğer bir yere nakletmek rızk talebinde yolculuk etmeğe işarettir.

Bazıları demişlerdir ki: Bir tarlayı ekilmiş ve ekini kemale ermiş gören hayra erer. Bir rivayete göre, ekin rüyası halkın amaline delalet eder.

Bazılarına göre: Vaktinde, kendi mali olarak maruf ekini olduğunu gören dünya ve ahiret hayrına yani helal mal ve dürüst kazanca nail olur. Hububattan gayri şeyleri ekmek, halka hayır ve faydası olan şeylerde cehit ve iyilik etmekle tabir olunur.

Bir rivayete göre bu rüya zihin karışıklığına delalet eder. Bir yerde ekin veya bir çeşit ot görmek veya ondan yemek, hayır ve nimettir. Bir ekin demetini bir yerden alıp başka bir yere taşımak, rızk bulmak için yapılacak yolculuğa işarettir.

Bazıları demişler ki: Bir tarlayı ekilmiş ve çıkan ürünü de olgunlaşmış görmek, hayra delalet eder.

Bir rivayete göre de, ekin görmek insanın ameline, yani işlediği sevap ve günahlara yorumlanır. Ekin yeşil ise rüya sahibinin ameli de Salih (iyi), sararmış ise fasit (kötü) dür. Mevsiminde kendi tarlasına ektiği ekini olgunlaşmış gören, dünya ve ahiret hayrına, yani helal mal ve sevaba nail olur.

Ekilmesi gereken bir yerin dışında başka yerde ekilmiş yer görmek, şeriata aykırı bir iş yaptığına işarettir. Bazılarına göre, pişirmeden yenebilen şeylerin ekilmesi hayra, pişirilmeden yenmeyecek olanların ekilmesi ise şerre delalet eder. Bir şey ektiğini ve fakat yeşermediğini görmek üç şekilde tabir olunur: Kötü adet, güç is, sonuç alınmayacak şey.

Ekin (buğday) rüya tabiri hakkında sormak istediklerinizi, eleştirilerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümümüzden yazabilirsiniz.

3
61
Rüya Tabirini Arkadaşınıza Gönderebilirsiniz:

Kimden:

Email

Kime:

Email

Yorum ekleyin, soru sorun:

Adınız veya Rumuzunuz:

Email Adresiniz (Kesinlikle Gizli Kalacaktır):

Esraa

Rüyamda olgunlaşmış buğday tarlasını yavaş yavaş orakla biçtiğimi gördüm. Besili bir inekte yan tarafımda bağlıydı. Bir süre sonra kız arkadaşımın yanıma gözü yaşlı geldiğini gördüm. Anlamını yorumlayan olursa mutlu olurum.

26.02.2015 21:31:43


Rüya Bilgileri

Rüya nedir?
Rüya Temel Bilgiler
Rüya Kaç Saniye Sürer?
Rüya Kayıt Edilebilir mi?
Rüya Görme Halleri
Rüya ve Buluşlar
Rüyalar ile ilgili Özlü Sözler
Bilinçaltı ve Rüya
 


Rüya Yorumlama

Rüya ile Amel Edilir mi?
Rüya ve İslamiyet
Kuran'da Rüya
İstihare Nedir?
Rüya Türleri
Temel Rüyalar
Yararlı notlar
Ünlü Düşünürlerin Yorumları


Uyku Bilgileri

Uyku nedir?
Uykusuz Kalmanın Doğurduğu Sonuçlar
Ne Kadar Uykuya İhtiyaç Var?
Uyku Bozuklukları
Astral Seyahat Nedir?


Ortak Rüyalar

Rüyada Araba Görmek
Rüyada Bebek Görmek
Rüyada Deniz Görmek
Rüyada Diş Görmek
Rüyada Köpek Görmek
Rüyada Para Görmek
Rüyada Saç Görmek
Rüyada Yılan Görmek

     


Rüya Tabirleri 2006-2018 © MAN | iletişim | Google + | Twitter | Facebook